Rimantai kinas fabriku niekada nebuvo


2010.01.22Oksana Laurutytė, Etaplius.lt

2010-01-22


Naująjį serialą "Naisių vasara" spėję pamėgti žiūrovai televizijos ekrane vėl išvydo Šiaulių dramos teatro aktorę Rimantą Krilavičiūtę. Ne vieną įsimintiną vaidmenį ne tik lietuvių režisierių sukurtuose kino filmuose sukūrusi aktorė sako, kad filmuotis seriale jai buvo itin įdomu. "Žinoma, norėtųsi, kad serialai būtų geresni, kad juos žiūrėdamas žmogus ne užmuštų laiką, o kažką gautų sielai", - sako Rimanta ir pasakoja, kad buvo akimirkų, kai po filmavimosi scenų dėl savigraužos nerasdavusi sau vietos. Būdavo, kad užplūsdavo milžiniškas pasitenkinimas, bet svarbiausia yra tai, kad abejinga savo darbui ji niekada nebuvo. 

Moters ir aktorės atradimai 
Šiaulių rajone vasarą ir rudenį filmuotą naująjį serialą "Naisių vasara" televizijos žiūrovai žiūri antrą mėnesį, tačiau Rimanta sako didelio aplinkinių susidomėjimo nepajutusi. Gal tik žurnalistai ėmė vėl skambinti ir prašyti interviu. "Man niekada nebuvo svarbus žmonių dėmesys. Man svarbiausia, kad tai, ką dirbu, man būtų malonu", - pasakoja aktorė.

Naujasis serialas - 80 serijų, tačiau Rimanta, nepaisant to, kad išgyveno filmavimų metu ne vien teigiamas emocijas, sako nesigailinti. Nors būdavo, kad kaltino save, režisierių, filmavimo komandą dėl, jos nuomone, netikusio vieno ar kito sumanymo, aktorė sako atradusi savyje labai daug dalykų ir daug ką supratusi.
Genutės, dviejų sūnų motinos, vaidmenį sukūrusi Rimanta besidžiaugianti tuo, kad režisierius Saulius Balandis aktoriams suteikė didelę kūrybos laisvę. "Žinoma, buvo momentų, kai su juo ginčijausi", - neslepia ji.

Kurdama Genutės vaidmenį aktorė ilgai galvojusi, kiek turi susitapatinti su personažu. "Ne kartą pamąstydavau, kad aš taip gyvenime nesielgčiau. Pamenu, kai paėmiau scenarijų ir perskaičiau, net balsu juokiausi, kad kai kurie Genutės poelgiai - visiška nesąmonė, taip žmonės niekada nesielgia. Skaičiau antrą, trečią kartą ir man juokinga nebebuvo - aš suvokiau, kad žmonės neįprastai gali pasielgti, nes radau atsakymą į klausimą "kodėl". Kai randi motyvą, tada patikėti nebesunku", - kalba pašnekovė.

Filmuodamasi seriale Rimanta sako dar kartą pati sau patvirtinusi taisyklę, kad tai, kaip vaidinsi, labai priklauso ir nuo partnerio. Scenarijuje buvo nurodyta, kad jaunylis sūnus yra mamos numylėtinis, o vyresnysis - paklydėlis, dėl kurio mama nuolat išgyvena, kurį bara. Atsitiko taip, kad jai labiau "lipo" vyresnėlis, o su jaunėliu žmogiškas ryšys neužsimezgė, liko "siena". "Ar nebus taip, kad mama iš tikro labiau myli paklydėlį ir jai dėl jo labiau skauda?" - pamanė Rimanta ir jos vaidmuo būtent ta kryptimi pasisuko. "Jei būčiau gavusi kitą partnerį, ir vaidmenį būčiau sukūrusi kitokį", - įsitikinusi aktorė. 

Kiną iškeitė į motinystę 
Rimanta, paklausta, po kelerių metų pertraukos grįžo į kiną, ilgai galvoja. Net nusijuokia, kai nebegali prisiminti, 10 ar 15 metų praėjo nuo paskutiniojo filmo.
"Aš neteikiu per daug reikšmės praeičiai", - tarsteli ir prisimena, kad paskutinis jos sukurtas vaidmuo - Inesos Kurklietytės prie Šiaulių prieš trejus metus kurtame filme "Varnų ežeras".

"Labai įdomu buvo su Inesa dirbti, net nemaniau, kad toks įdomus filmas bus, nes režisierė, kuri iš pirmo žvilgsnio atrodo atitrūkusi nuo realybės, iš tikro tvirtai stovi ant žemės. Sužalota koja filmavo, visai nekreipdama dėmesio į skausmą", - prisimena Rimanta.

Neseniai žiūrovai galėjo Rimantą vėl išvysti vėl rodytame videofilme "Vilius Karalius", kur ji vaidino Šateikių karalienę, tačiau yra filmų, kurių lietuviai per televizorių nematė. Tai filmai "Sveikas, lūdesy", "Atostogos", "Ankstyvos rūdys", "Juodoji Olšanskio pilis", kurie statyti ne Lietuvoje ir rodyti turbūt tik kine. Per televiziją buvo rodyta "Kelionė į rojų", "Žalčio karūna", "Varnų ežeras". Galėjo būti ir daugiau vaidmenų kine, tačiau Rimanta atsidavė motinystei.

Režisierius A. Žebriūnas ją buvo pakvietęs filmuotis filme "Turtuolis-vargšas". Rimantos dukra tuo metu turėjo išvysti pasaulį, o režisierius jai paskambinęs akino sakydamas: "Tu gyvenime daugiau tokio vaidmens gali nesulaukti..." Rimantai nepavyko suderinti motinystės su kinu, o režisierius vietoj jos pakvietė vaidinti Nelę Savičenko. "Žinoma, gailiuosi, kad man nepavyko. Kartais taip būna. Tokia, matyt, buvo mano lemtis. Tikiu lemtimi, bet manau, kad žmogus nusipelno lemties, kokią susikuria", - kalba ji.

Aktorė jokiu būdu nesigaili, kad pagimdė ir užaugino dukrą. "Vis dėlto kartais pagalvoju, kad per daug atidaviau savęs motinystei. Moterys neturėtų perlenkti lazdos. Man atrodė, kad būti gera mama - svarbiausias dalykas. O vaikams juk nepatinka, kai per daug iš paskos vaikštai..." - rimtai kalba Rimanta. 

Neįdomūs nekūrybingi žmonės 
Aktorė neslepia, kad kinas visada buvo jos didžioji meilė. "Kartais aktoriai pasako, kad būtent teatras yra didysis menas, o kinas tėra fabrikas. Aš taip niekada nemaniau. Kine už nieko nepasislėpsi - nei už plataus gesto, nei už dekoracijų. Kine ypač svarbi emocija, jos nesumeluosi - žiūrovas tai pamatys lyg per didinamąjį stiklą", - sako Rimanta.

Aktorė prisipažįsta pasižiūrinti filmus, kuriuose filmavosi. Atranda, kiek klaidų yra padariusi, ką suvaidino nepriekaištingai, ir iš to mokosi. Vis dėlto televizoriaus ji nemėgsta. Jai patinka tyla ir toks teatras, kuris suteikia žiūrovui viltį. "Visur ieškau prasmės. Nesvarbu, ar spektaklis "juodas", ar "baltas". Svarbu, kad žiūrovas iš teatro išeitų nuskaidrėjęs ir sustiprėjęs dvasiškai", - sako aktorė.

Šiuo metu Šiaulių dramos teatre Rimanta neturi didelių vaidmenų. Tiesa, ji sako, kad nesutiko ir tokio režisieriaus, su kuriuo būtų ėjusi "susikibusi", su kuriuo jie būtų supratę vienas kitą be žodžių. "Kai su režisieriumi eini susikibęs, tada ir gimsta tas kūdikis, kuris vadinamas kūryba", - sako aktorė.

Pasak Rimantos, dažnai režisieriai į aktorių žiūri lyg į šachmatų figūrą. Jos įsitikinimu, režisierius turi pasitikėti aktoriumi, kaip ir aktorius - pasitikėti režisieriumi. O svarbiausias dalykas - nebijoti diskutuoti, nes tik diskusijose gimsta tiesa. "Juk padaryti kitaip, nei reikalauja režisierius, nereiškia, kad blogiau. Man niekada nebuvo įdomūs žmonės, kurie viską daro aklai. Net jei tai buvo mano mokiniai, kurie tik vykdė paliepimus, o nieko nesiūlė patys. Nekūrybingi žmonės man neįdomūs", - sako ji.

Šiaulių dramos teatro aktorė Rimanta Krilavičiūtė ne tik vaidina kine ar teatre - ji kelerius metus dirbo mokykloje - vaikus mokė dramos. "Ėmiau justi, kad nebeturiu laiko sau, energija plūsta pro šalį, todėl pedagoginio darbo atsisakiau", - sako ji.