Naisiai turi savo filmą


2009.11.20Pirmadienį netoli Šiaulių esantis Naisių kaimas tapo regiono dėmesio centru: gatvėmis šuoliavo grynaveisliai žirgai, riedėjo prabangūs automobiliai, šmėžavo televizijoje regėti veidai. Ilgai lauktas naujas televizijos serialas "Naisių vasara" buvo pristatytas visuomenei ir žurnalistams. 

Lydėjo žemaitukai 
"Jūs į filmo pristatymą? – teiraujasi šalia kelio stovintis jaunuolis. – Žirgai jus palydės." Priekyje šuoliuoja du žemaitukų veislės žirgai ir linksmas kumeliukas. Tokiomis akimirkomis pasijunti tarsi Holivudo užkulisiuose. Egzotika nesibaigia – šalia Naisių kultūros namų ant žarijų spirga kepamas avinas, o viduje sklinda įvairių gardėsių - žemaitiškų tradicinių valgių ir šviežių kepinių - kvapai. Ant scenos ramybę drumsčia Kauno folkroko grupė "Thundertale". Ši grupė įrašė serialo "Naisių vasara" garso takelį. 

Televizijos serialo pristatymas prasidėjo pirmosios serijos demonstracija. Pagrindinė veikėja Elena (Šiaulių universiteto studentė Agnė Guobienė) po daugelio metų grįžta į gimtuosius Naisius pas tėvą – kaimo "liekarių", žiniuonį (vaidina S. Jakubauskas). Susitaiko su juo. Netikėtai sutinka vaikystės draugą Pijų (vaidina Šiaulių dramos teatro aktorius Aurimas Žvinys). Ne vienas pastebėjo, kad Pijus ne tik išvaizda, bet ir gyvenimiškomis detalėmis panašus į filmo rėmėją ir vieną iš autorių – verslininką ir politiką Ramūną Karbauskį. 

Pirmoji serija 
Filmas prasideda liūdna scena – kaimas laidoja ilgametį bendrovės pirmininką, kuris tragiškai žūvta liepsnose. Serijos pabaiga – netikėta. Žiniuonis, Elenos tėvas, parodo savo grįžusiai dukrai slepiamą sutvarstytą ligonį. 

Jau pirmojoje filmo serijoje nevengiama sąsajų su šių dienų aktualijomis. Į bendrovę bando veržtis verslininkai iš Danijos. Serialo režisierius Saulius Balandis po pristatymo minėjo, jog nėra reikalo bėgti nuo nūdienos rūpesčių. Jis priminė, jog mes visi esame antra ar trečia karta nuo žagrės, todėl kaimo aktualijos rūpi ir miesto žiūrovui. 

S. Balandis prisipažino atitrūkęs nuo kasdienio gyvenimo ir pailsėjęs nuo miesto triukšmo, besikartojančių veidų. Režisierius džiaugėsi dar ir dėl to, kad seriale vaidina mažai televizijoje šmėžavę aktoriai. 

Serialas "Naisių vasara" bus pradėtas rodyti per TV3 po Naujųjų metų. Bus parodyta aštuoniasdešimt šio lietuviško filmo serijų. 

Garso virtuozas 
Seriale vaidina 24 aktoriai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių, tačiau pabaigos titruose - ne vien aktorių pavardės. Tokio projekto neįgyvendinsi be kūrybinės, aptarnaujančios komandos, vadinamojo "stafo". 

"Ilgai negalėsiu vakaroti, 21 valandą važiuosiu į Vilnių. Ryt iš ryto - nauji darbai, prasideda festivalis "Mama Jazz", - po serialo pristatymo pakalbintas sakė Julius Navagrudskas, garso operatorius. 
Kūrybinės komandos apibūdintas kaip aukščiausio lygio specialistas Julius sako jau nebeprisimenantis, kelintame - septintame ar aštuntame - Rolando Skaisgirio prodiusuojamame seriale tvarkąs garsą. 
"Esu dirbęs visose lietuviškose scenos serviso firmose, o dirbu nuo šešiolikos metų. Įgarsintojui koncertuose tenka būti ir aukštalipiu, ir kroviku. Mokėjo neblogai, bet atėjo laikas, kai ėmiau galvoti apie savo sveikatą, todėl dabar dažniau imuosi serialų, o ne koncertų. Koncertus įgarsinu, kad klausa "neužmigtų": dirbau Dainų šventėje, dabar - "Mama Jazz", po Naujųjų laukia projektas "Jesus Christ Superstar", - pasakojo Julius. 

Įgarsintojas sako niekada nesutiksiąs, kad serialas - lengvas žanras: "Taip, jis lengvas žiūrovams, bet ne aktoriams, aptarnaujančiai komandai. Aktorius teturi pusvalandį, geriausiu atveju valandą pasiruošti scenai, "įkristi" į vaidmenį. Kai kuriama reklama, dideli kino projektai, būna 15 ar daugiau bandymų. O serialuose - du trys dubliai, per kuriuos ir aktorius turi viską puikiai atlikti, ir mes, techninis personalas, viską kokybiškai padaryti." 

Už kadro 
"S plius" darbuotoja Aušra Vaitkevičienė, filmuojant "Naisių vasarą" buvo režisieriaus Sauliaus Balandžio asistentė. Serialų iki šiol nežiūrėjusios Aušros užduotis buvo planuoti, kokios scenos bus filmuojamos, sukviesti joms aktorius. Aušra juokiasi, kad vis supainiodavusi tikruosius aktorių su herojų vardus. 

"Aktoriai man pranešdavo, kada bus užsiėmę ir negalės filmuotis. Ilgainiui visus pažinau. Jie manęs klausdavo, ar jau gali nusikirpti, nusidažyti plaukus, nes viską žinojau apie būsimas scenas. Masinėse scenose mielai dalyvavo Naisių bendruomenės žmonės, turėjome ilgą savanorių sąrašą su nuotraukomis", - šviežiais prisiminimais dalijasi Aušra. 

Serialo herojus grimavusi Šiaulių regiono televizijos "S plius" televizijos grimuotoja Lina Červinskienė pasakoja, kad darbas televizijoje ir kine - skirtingas: "Teorinių žinių turėjau, tačiau praktikos - ne. Kai kildavo klausimų, neaiškumų, skambindavau didžiulę patirtį turinčiai Marijai (Marija Ožekauskaitė daugiau nei 40 metų dirba grimuotoja. Ji grimavo Lietuvos kino studijos klasika tapusių filmų personažus, LNK televizijoje dirba nuo pat jos įkūrimo, - aut. past.)." 

Šilti ir "nesužvaigždėję" 
Serialo stilistė Sigita Gilienė, kita "S plius" darbuotoja, sako, kad jai buvo įdomu stebėti režisieriaus, operatorių darbą: "Televizijoje pati režisuoju laidas, kuriu reklamas, todėl tokia patirtis - vertinga." 
Sigita sako maloniai nustebusi, kad garsūs aktoriai, su kuriais teko susidurti, "nesužvaigždėję". "Rimantas Bagdzevičius - populiarus aktorius, labai šiltas, paprastas žmogus. Jis neturėjo jokių pretenzijų ar išskirtinių pageidavimų. Manau, kad šis serialas išpopuliarins jaunuosius aktorius, tad ir jiems palinkėčiau nesužvaigždėti", - sako Sigita. 

Kartu su Sigita stiliste dirbusi Rūta Jankūnaitė pasakoja, kad norėdama dirbti šiame projekte atostogų turėjo eiti ne tik savo pagrindinėje darbovietėje, bet ir nuo šeimos, draugų. "Tie keturi mėnesiai prabėgo labai greitai, o įspūdžių bus ilgai. Didžiulis režisieriau nuopelnas, kad dirbome be įtampos, draugiškoje atmosferoje. Manau, kad tą šilumą pajus ir serialo žiūrovai", - džiaugiasi ji. 

Serialo dailininkė, dabar Vilniuje dirbanti šiaulietė Dalia Šivickaitė pasakoja: "Seriale buvau atsakinga už interjero kūrimą, aikštelių paruošimą filmuoti. Vertinu galimybę dirbti su režisieriumi S. Balandžiu, patyrusiais ir pradedančiais aktoriais", - pasakoja Dalia.