Saulius Balandis dėl „Naisių vasaros“...


2009.01.01TV3 ekrane ėmė šmėžuoti aktoriaus ir režisieriaus Sauliaus Balandžio veidas. Ne vienas iškarto sukluso: apie kokį čia kaimą jis pasakoja. Tai ne paslaptis – režisierius pristatinėja naują savo kūrinį - serialą „Naisių vasara“. Dėl šio darbo S.Balandis sostinės šurmulį keturiems mėnesiams buvo iškeitęs į provincijos ramybę.
 

S. Balandis pasakojo, kad idėja kurti serialą apie kaimo gyvenimą sklandė seniai. Kad tokio žanro serialo reikėtų su S.Balandžiu sutiko ir prodiuseris Rolandas Skaisgirys, pritarė ir jame vaidinantis aktorius Rimantas Bagdzevičius. Tačiau kai prodiuseris apsisprendė šį serialą kurti ir jį režisuoti pasiūlė S.Balandžiui, aktorius nepratrūko džiaugtis. „Toks jau esu – gautu vaidmeniu ar kokiu kitu darbu nesidžiaugiu kaip kokia mergaitė“, - sako „Naisų vasaros“ režisierius. - „O šiuo atveju žinojau, kad užduotis ne iš lengvųjų“. 

S.Balandis iš patirties žinojo ką reiškia režisuoti serialą, numatė kokie krūviai laukia. Iš karto suprato, kad tai bus keturi mėnesiai juodo darbo. „Vis dėlto pasiūlymą priėmiau. Į kiekvieną iššūkį žiūriu kaip į galimybę išmokti ką nors naujo. Jei gyvenimas suteikia šansą dar kažko naujo išmokti, visada reikia imtis, - šypsosi režisierius. – „Todėl nuo pat pradžių į „Naisių vasarą“ pasižiūrėjau labai atsakingai, gal net per daug atsakingai. Daug reikalavau iš aktorių, bet daugiausia - iš savęs. Kaimo turizmo sodybos kambaryje, kuriame gyvenau šią vasarą, specialiai atsisakiau televizoriaus. Nenorėjau, kad mintys nukryptų kažkur kitur. Tad grįžęs po filmavimų vėl vartydavau scenarijų ir svarstydavau kaip sekančią kitą dieną. Tai tikrai buvo atsiskyrėlio gyvenimas“. 

S.Balandis pripažįsta, kad aukštai užsikėlė sau kartelę, tarsi kurtų ne serialą, o vaidybinį filmą. „Juk dažniausiai serialuose būna kalbančios galvos, o aš „Naisių vasaroje“ siekiau rodyti jų kuo mažiau. Norėjau atskleisti žmonių santykius ne vien per dialogą, bet ir per vaidybą, - pasakojo režisierius. 

Ypač S.Balandžiui įstrigo Naisių kaime įsikūrusios bendrovės pirmininko žodžiai. Atsisveikinant jis režisieriui prasitarė iki šiol manęs, kad daugiau nei žemdirbiai turbūt niekas nedirba, tačiau išvydęs kaip dirbo kūrybinė „Naisių vasaros“ grupė pakeitė savo nuomonę. 

Nors darbo buvo daug – netrūko ir linksmų įvykių. S.Balandis prisimena: kiekviena „Naisių vasaros“ filmavimo diena buvo tarsi savotiškas ekstrymas. Dėl sudėtingesnių scenų tekdavo gerokai galvą palaužyti, kad jos kuo įdomiau ekrane atrodytų. O kur ekstremalumai, ten ir rizika. Režisierius dabar jau su šypsena prisimena, kad filmuodami avariją iš tiesų vos nesudaužė automobilių ir vos nekliudė operatoriaus. Tada būta nemažai išgąsčio. 

Vietos gyventojai susidomėję stebėjo kūrybinės grupės darbą. Ir kartais net neprašyti puldavo į pagalbą. Tad filmuoti režisierius galėjo visur kur tik pageidavo, visur buvo įleidžiami. Su kaimo žmonėmis kūrybinė grupė susidraugavo. „Kartą einu Naisių gatve, o iš prieko atbilda kažkoks ekskavatoriukas. Aš vairuotojui ranką - kilst, o jis man atsakydamas savo ekskavatoriaus nasrais pamojavo, - juokiasi S.Balandis prisimindamas prabėgusios vasaros įspūdžius. 

Gera nuotaika persikėlė į serialą. Režisierius pasidžiaugė, kad „Naisių vasara“ nuo kitų serialų skirsis emociškai ir vizualiai. Pamatysime daugiau gamtos vaizdų, išvysime gal jau kiek primirštus aktorius. S.Balandis sakė norįs tikėti, kad „Naisių vasaroje“ yra daugiau šviesos, šilumos ir jautrumo. 

Ar miestiečiams nebus nuobodu žiūrėti serialo apie kaimo žmonių gyvenimą? Režisierius atsako net nemirktelėjęs. Netikiu, kad miesto žmonės yra išpuikę. Kiekvieną savaitę matau kaip penktadienio vakarą iš miesto išvažiuoja virtinės automobilių, o sekmadienį grįžta atgal. Kur jie visi važiuoja? Žinoma, kad į savo kaimus, tėviškes, pabendrauja su privincijos žmonėmis, perka iš jų lašinius bulves, svogūnus, - svarsto režisierius. – Gal kas nors išvydęs seriale vaizduojamą kaimą, staiga suvoks, kad jo gimtinė irgi ne ką prastesnė“.