Pristatytas TV3 serialas „Naisių vasara“...


2009.01.01Vakar Naisiuose (Šiaulių raj.) pristatyta žiemos sezono TV3 televizijos naujiena – serialas apie kaimo gyvenimą „Naisių vasara“. Apie šio įvykio svarbą bylojo ir sausakimša Nauių bendruomenės kultūros namų salė, talpinanti apie du šimtus žmonių. Į renginį susirinko keliasdešimties leidinių atstovų iš net iš atokiausių Lietuvos kampelių.


Sutiko su ypatingu dėmesiu
Pristatymo organizatoriai nuo pat pradžių renginio svečius apgaubė dėmesiu. Prie įvažiavimo į kaimą budėjo policijos ekipažas, nurodantis kryptį, o į stovėjimo aikšteles mašinas palydėdavo merginos raitos ant žemaitukų, mat Naisiuose įsikūręs šių grynakraujų žirgynas, o ir ne viena serialo scena su jais nufilmuota. Renginio dalyviai buvo vaišinami Uzbekijos kulinaro ant iešmo kepto avino kepsniais, galėjo paskanauti serialo su serialo tematika susijusią įvairių žolelių arbata (mat vienas pagrindinių herojų – žolininkas), o išvykstantiems buvo paruošti lauknešėliai su šiame kaime kepta duona ir spaustu sūriu.

Kaimas – modernus ir išsilavinęs
Prieš renginį susirinkusiuosius linksmino Žarėnų kaimo kapela. Daugelis svečių tuo metu šypsojosi manydami, kad serialo veiksmas nukels kone į Žemaitės laikų kaimą. Tačiau ne vienas nustebo išvydęs, kad vaizduojamas šių dienų kaimas – modernus, o jame gyvenantys žmonės - išsilavinę ir šviesūs. Serialo modernumą pabrėžė ir vinjetės muzika bei garso takelis. Ji specialiai „Naisių vasarai“ sukūrė Kauno sunkiojo roko grupė „Thundertale“. Grupės dainų galėjo išgirsti ir pristatymo dalyviai, mat pasibaigus pirmosios serijos demonstravimui jie pasirodė scenoje. 

Šių dienų aktualijos
Serialo veiksmas pasakoja apie mokslus medicinos universitete baigusią Eli, kurį sugrįžta vasaroti į gimtąjį kaimą ir tuo pačiu susitaikyti su tėvu, žymiu apylinkės žolininku. Tą dieną, kai Elena vėl iš naujo atranda savo tėvą, jaunas ūkininkas Pijus savajam ištaria paskutinio atsisveikinimo žodžius. Baisioje nelaimėje žuvusio bendrovės pirmininko Algimanto gedi ne tik jis, jo sužadėtinė Auksė su šeima, bet ir visas kaimas. Pijui, svajojusiam apie savo ūkį, ant pečių užgula didžiulė atsakomybė – perimti tėvo darbus bendrovėje. Netrukus paaiškėja nelaimės aplinkybės ir naujų netikėtų įvykių sūkurys Pijų ir Eli bei visą kaimo bendruomenę įsuka į nenuspėjamų nuotykių ir svaigios meilės vasarą. Seriale netrūks ir nūdienos kaimų aktualijų: mokyklų uždarymai, danų kiaulynų steigimai, rajonų savivaldybių savivalė. Serialo prodiuseris Rolandas Skaisgirys sakė, kad kaimo tematika jam visada buvo aktuali, nes jis pats kilęs iš kaimo. Prodiuseris džiaugėsi susitikęs bedramintį – stambų ūkininką Ramūną Karbauskį, kuris tapo serialo mecenatu, o taip pat savo pastabomis padėjo kuriant scenarijų bei filmuojant serialą.

Tema - nelengva
„Naisų vasaros“ režisieriumi tapęs Saulius Balandis džiaugėsi, kad buvo juo pasitikėta. Režisierius pripažino, kad užduotis kurti serialą apie kaimo bendruomenės nebuvo iš lengvųjų, tačiau patikino, kad tiek jis, tiek aktorių komanda bei kūrybinė grupė padarė viską, kad juosta būtų patraukli akiai bei užgautų jautriausias žiūrovų širdies stygas. „Taip, tai serialas, kurio veiksmas vyksta kaime, - sakė S.Balandis. – Tačiau tai nėra vien serialas kaimui. Tai serialas visiems. Na, juk kas mes iš tiesų esam? Pirma, antra ar trečia kartą nuo žagrės?“ Anot režisieriaus kaime vaizduojama kaimo bednruomenė yra tarsi mažas valstybės modelis. S.Balandis pasidžiaugė, kad seriale išvengta smurto, kitų negatyvių dalykų, kurių ir taip netrūksta mūsų šalyje. „Net ir pats bjauriausias „Naisių vasaros“ herojus yra įdomus, ir tikiu, kad ir jis taps žiūrovų mėgiamas. Iš ekrano sklis daug geros energijos“, - intrigavo S.Balandis.
S.Balandis džiaugėsi, kad iš seriale surinktos aktorių komandos, dauguma visuomenei plačiau nėra pažystami. Žiūrovai neabejotinai atpažins tik Rimantą Bagdzevičių, Sigitą Jakubauską, dar porą aktorių. „Labai norėjau, kad trupėje būtų naujų veidų, todėl jų ieškojau Šiaulių, Panevėžio ir Klaipėdos teatruose. Nenorėjau veidų „einančių“ iš serialo į serialą. Net ir apie save kalbu. Tikrai džiaugiuosi, kad keturiems mėnesiams dingau iš televizijos ekranų. Vienu metu jau buvo net nemalonu kasdien matyti save“, - pasakojo S.Balandis.

Dėkingi kaimui
Sigitas Jakubauskas, žymus Šiaulių teatro aktorius, seriale vaidinantis vieną pagrindinių vaidmenų buvo sutiktas su ovacijomis. Aktorius sakė jau besiilgįs filmavimų, mat vasara Naisių kaime jam buvo tarsi atostogos. S.Jakubauskas džiaugėsi, kad naisiškiai taip pat prisidėjo prie serialo kūrimo, mielai užleisdavo savo sodybas filmavimams ir pakęsdavo kūrybinės grupės šurmulį. „Ta šiluma, kurią jautėme iš vietinių kaimo žmonių, persidavė ir į serialą, - šypsojosi aktorius. – Patikėkite, tai bus kitoks serialas nei dauguma mieste filmuotų“. 

S.Jakubauskas – žolininkas?
Serialo mecenatas, iš Naisių kilęs stmabus ūkininkas ir politikas R. Karbauskis, ne vieną dieną ir net savaitę praleidęs filmavimo aikštelėje, negalėjo atsižavėti aktorių darbu. Daugelis personažų vaidmenys tokie įtikinantys, jog net galima patikėti, kad Sigitas Jakubauskas, tikrai yra liaudies gydytojas, o Juozas Bindokas, vaidinantis kunigą, savaitgaliais laiko šventas mišias“. Vienas konferencijos dalyvis po šio pareiškimo ėmė net būkštauti, kad jei S.Jakubausko vaidinamas Žiniuonis ir jo gydymo metodai tokie įtikinami, tai žiūrovai net gali bandyti tai praktikuoti. S.Jakubauską šios pastabos nors ir pamalonino, tačiau jis tikino, kad iš tiesų jis nėra joks žolininkas ar žiniuonis – tikrai neatskirtų vaistažolės nuo piktžolės. Serialo kūrėjai iš anksto įspėjo žiūrovus, kad nebandytų atkartoti visko, ką matys ekrane. Juokais net imta svarstyti ar šios pastabos nereikėtų įrašyti į serialo titrus. 

Kuriamas filmas apie filmą
Keturi mėnesiai darbo, keturi tūkstančiai - iš filmavimo aištelėje nuotraukose užfiksuotų akimirkų. Turėdama daugybę įdomios medžiagos kūrybinė grupė nutarė sukurti dokumentinį filmą apie „Naisių vasaros“ kūrimą. Todėl filmavimo aikštelėje nuolat veikė ir dar viena kamera, kuri fiksavo ir kūrybinės grupės gyvenimą. Iš šios medžiagos bus sukurtas dokumentinis filmas. Mintis apie tai kilo R.Karbauskiui, kuris pastebėjo, kad vakarietiškos kino kompanijos dažnai imasi kurti filmus apie užkulisius. Dokumentinis filmas per televiziją demonstruojamas nebus – jį bus galima parsisiųsti internetu arba įsigyti DVD diske. Taip pat bus išleistas ir serialo foto albumas, su serialo aktorių parašais ir palinkėjimais žiūrovams.

Serialas biografinis?
Žurnalistams pro akis nepraslydo stulbinamas serialo mecenato R.Karbauskio bei vieno ir pagrindinių vaidmens atlikėjo Aurimo Žvinio, vaidinančio bedrovės pirmininko sūnų Pijų panašumas. Pasirodo ir kaime visą vasarą sklandė kalbos, kad R. Karbauskis, kuris ir pats yra bendrovės pirmininko sūnus, sumanė apie save sukurti autobiografinį serialą. 
R. Skaisgirys juokavo, kad taip nutiko dėl to, kad jis tiesiog neradęs į save panašaus aktoriaus. Vis dėlto, A.Žvinio panašumas į R.Karbauskį – atsitiktinis. Aktorius atrankose dalyvavo būdamas su barzdele ir ūsais, ir tik prasidėjus filmavimui, aikštelėje jis pasirodė jau nusiskutęs – tą kart nemažesnė buvo ir kūrybinės grupės nuostaba. 

Edukacinė misija
Anot, kurėjų serialas taip pat turi ir šviečiamąją bei edukacinę misiją. „Naisių vasaroje“ yra temų, kurios svarbios kiekvieno Lietuvos kaimo gyvenimui. Nors seriale netrūks ir tradiciškai serialuose nagrinnėjamų meilės, draugystės ar neapykantos temų, bus detektyvo, mistikos, melodramos bei veiksmo filmų elementų ir net kasdadinių triukų, tačiau bus nagrinėjamos ir danų kiaulynų, mokyklų uždarymų ir panašios kaimui aktualios temos. Šis serialas ne tik paprastas pasakojimas, tai kartu ir patarimai kaimo bendruomenėms kaip galima išspręsti vieną ar kitą problemą, kaip kovoti su valdžios savivale ar tik turtų besigviešiančiais ir gamtą niokojančiais verslininkais.
„Kaimas šiandien yra neteisingai įvertintas. Serialas aiškiai pasako, kad kaime „runkeliai“ negyvena. „Runkeliai“ yra tie, kurie tyčiojasi ir žemina kaimą. Tokie žmonės galės pamatyti save iš šalies“, - sakė serialo kūrėjai. 

„Auksinės rapso šakelės apdovanojimai“
Po serialo oficialiosios dalies aktoriai ir kūrybinė grupė persikėlė į kaimo turizmo sodybą, kurioje vasarą taip pat buvo filmuojama. Čia kūrybinė grupė aktoriams buvo paruošusi staigmeną: „Auksinės rapso šakelės apdovanojimus“. Kolegos galėjo dar kartą pasidžiaugti kompanija, kuri per tapo ypatingai draugais.

Erikas Kundreckas, serialo ats. spaudai
erikas@mipi.lt, tel. 869825359


Info
PRODIUSERIS: Rolandas Skaisgirys („Videometra“)
REŽISIERIUS: Saulius Balandis
SCENARIJAUS AUTORIAI: Erikas Kundreckas, Arnas Ališauskas, Ramūnas Karbauskis
VAIDINA: Sigitas Jakubauskas, Juozas Bindokas, Almantas Vaišnys, Antanas Venckus, Rimantas Bagzdevičius, Rimantė Krilavičiūtė, Nijolė Mirončikaitė, Velta Anužienė, Aurimas Žvinys, Agnė Guobienė, Elida Dutinskytė, Vladas Baranauskas, Danielius Bučys, Vaida Kavaliauskaitė ir kiti.