PRATARMĖ: „Naisių vasara“. Širdies balsu (...


2009.09.01Kiekvienas iš mūsų savo širdyse turime savo naisius - savo kaimą, kuriame basi bėgiojome rasota pieva, gėrėme šviežią, šiltą pieną, glostėme arklį… Vieniems tai -gražūs prisiminimai, kitiems - dar vis gyvenimo kasdienybė.

Naisiai - vienas iš tūkstančių Lietuvos kaimų. Vieną nuo kito juos teskiria pavadinimas. Pravažiuodami tokius kaimus tiesiog prilėtiname greitį ir dažniausiai nesusimąstome kuo gyvena tose šalikelių sodybose ar atokiau laukuose išsibarčiusiuose vienkiemiuose įsikūrę žmonės.

Daugelis mūsų užaugome ar gyvename tarp šitų žmonių, kurie pilni šilumos, užuojautos, meilės aplinkiniams ir gamtai… Ne veltui į vieno pagrindinių serialo “Naisiu vasara“ personažo lūpas įdėjome tokią frazę: “Man pati minkščiausia lova - tai švari sąžinė, o televizorius - tai langas, pro kurį matosi gyvi medžiai, gyvi žmones...”. Iš tiesų, juk šiandieniniame skubančiame pasaulyje taip stinga laiko pažvelgti į gyvenimo prasmę, į tai, kokioje nuostabioje šalyje mes gyvename.

Naisių vasara” – man, ir, tikiu, kitiems šio projekto dalyviams, buvo galimybė prašnekti savo širdimi, pasidalinti tuo, kas mus jaudina, užburia, skaudina...

Be galo džiaugiuosi visais serialo aktoriais, kurie savo personažus užpildė tokia dvasine šiluma ir meile, kad sunku nepatikėti jų tikroviškumu. O tai ir pribloškia, ir jaudina.

Filmavimui pasiūlydamas savo gimtąjį Naisių kaimą, ištraukiau du laimingus bilietus. Pirma - žemai nulenkiau galvą prieš savo gimtojo kaimo žmones, be kurių įtakos, matyt, nebūčiau tapęs tuo, kuo esu. Kartu tai ir mano padėka visam Lietuvos kaimui, kuris mus maitina, saugo mūsų tautos dvasią, kultūrą, kuris kiekvienam mūsų leidžia atrasti savitumą šiame kosmopolitiniame pasaulyje. Antra - žiūrovai seriale pamatys kelias dešimtis puikių aktorių dirbančių Šiaulių, Panevėžio, Klaipėdos ir Vilniaus teatruose. Dauguma jų savo vaidyba tikrai nusipelnys žiūrovų meilės.

Naisų vasara“ - tai pirmasis tokios didelės apimties televizijos projektas, kurtas Lietuvos provincijoje, kuris savo turiniu, kokybe, o svarbiausia - nuoširdumu, turėtų pranokti visa tai, kas kurta didmiesčiuose.

Pačius geriausius žodžius norisi pasakyti apie tuos žmones, kurių žiūrovai ekrane neišvys, tačiau be kurių darbo, sugebėjimų ir kantrybės šis projektas tebūtų graži svajonė. Visi kūrybinio kolektyvo nariai dirbo kaip darni komanda. Šią nuotaiką labai gerai atspindi serialo režisieriaus Sauliaus Balandžio žodžiai: “Reikia mylėti darbą, kurį darai. Tik tada jis bus sėkmingas“.

Manęs dažnai klausia ar ”Naisių vasara” bus panaši į serialą “Giminės”. Atsakau. Nuoširdumu - neabejotinai, o štai turiniu “Naisių vasara” yra ir detektyvas, ir melodrama, o taip pat ir místikos bei veiksmo kupinas serialas. Manau, svarbiausia, kad žiūrėdami „Naisių vasarą“ žmonės jaustųsi tarsi ką tik išėję į gatvę ar skaitantys šiandieninį laikraštį… Tai pasakojimas apie šių dienų kaimą, jo gyvenimą, bėdas ir džiaugsmus… Meilė ir nusivylimas, laimė ir neapykanta neaplenks serialo personažų, o viskas bus išgyventa taip, jog daugeliui žiūrovų nepavyks išvengti nei ašarų, nei nuoširdaus juoko.

Keturi mėnesiai neįkainojamos patirties, galimybės sustoti ir pažvelgti į mus supančią gamtą, gyvūniją, o svarbiausia - žmones. Keturis mėnesius dirbome šalia nuostabių Naisių apylinkių žmonių, kurie mums visokeriopai padėjo ir kiekvieną iš mūsų apgaubė savo nuoširdumu ir rūpestingumu.

Naisių vasara” prasidės, kuomet Lietuvą sugniauš gūdi žiema. Beje, tai bus dar viena sąmoninga dovana Lietuvos žmonėms. Už lango stūgaujant šiauriui “Naisių vasara” žiūrovams alsuos vasaros šiluma, o akį džiugins neapsakomai gražūs Lietuvos kaimo gamtos vaizdai. Tikiu, kad užburti serialo, ne tik Naisių, bet ir kitų Lietuvos kaimų, o taip pat ir visos šalies žmonės nekantriai lauks vasaros, svajodami kuo daugiau laiko praleisti gamtoje.

O aš lauksiu ateinančios vasaros tam, kad vėl su kūrybine grupe filmuotume naują serialo “Naisių vasara” sezoną, kurio scenarijaus idėjos jau sukasi mūsų mintyse...

Ramūnas Karbauskis,

naisietis, ūkininkas, serialo “Naisių vasara” mecenatas, vienas scenarijaus autorių