Velta Žygurė - lietuviškoje "Adamsų...


2009.01.01Po Naujųjų metų per TV3 bus pradėtas rodyti naujas 70-ies dalių serialas "Naisių vasara", pradėtas filmuoti šių metų liepą ir baigtas prieš dvi savaites. Jame vaidinanti klaipėdietė aktorė Velta Žygurė-Anužienė šiek tiek baiminasi, kad patiklūs žiūrovai neimtų tapatinti jos neigiamo personažo su ja pačia. 

Kaip atsidūrėte šiame seriale? 
Prieš jį vaidinau Raimundo Banionio režisuotoje "Garbės kuopoje", tik ten aš buvau jautri moteris, kuri vis kovoja dėl savo sūnaus ir šeimos. O dabar mano Sigita yra visai kitoks, neigiamas personažas. Net pačiai keista, kad gavau tokį vaidmenį. Scenarijų nelabai gali pakeisti, bet aš gal truputį papildžiau charakterį, nes nenorėjau būti tokia tiesmukiška blogietė. 

Kokie siužeto vingiai? 
Sigita - valdininkė, dirba Šiaulių savivaldybės administracijoje, Žemėtvarkos skyriuje. Mano vyrą vaidina Rimantas Bagdzevičius, dukterį - jauna aktorė iš Šiaulių Elida Dubinskytė. Esame turtingi, turim namą Šiauliuose, bet kažin kodėl dar perkam sodybą Naisiuose. Na, ir ten padedu sukti vyrui versliuką, kadangi prieinu prie visokių dokumentų. 
Yra daug scenų, kur mano herojė yra labai pikta, netgi agresyvi, nervinga arba pavargusi, bet aišku, kad ji myli savo dukrą ir nori, kad jai viskas būtų gerai. Kovoja su savo vyru, kuris yra nevykėlis: jis karštakošis, ir jam nesiseka verslas. Sakome, kad esame lietuviški Adamsai. Kai mes trise ginčijamės tarpusavyje, iš šalies turbūt atrodo komiškai. 

Palyginkite, kaip sekėsi vaidinti sutuoktinius su savu ir su svetimu vyru? 
Su vyru Vytautu man buvo labai paprasta ir lengva, nes vienas kitą suprantam ir pažįstam. O su Rimantu tebuvome pasimatę "Garbės kuopoje" - tik spėjome pasilabinti. Kai liepą susitikome aikštelėje, iškart turėjom suvaidinti devynis epizodus. To žmogaus visai nepažinojau, o mes kaip šeima "kartu" jau buvome 20 metų: visko patyrę, net atsibodę ir sykiu visom prasmėm labai artimi. 
Aš vis sakiau Rimantui "jūs", o jis: "Sakyk "tu", kitaip nieko neišeis." Tai sukandus dantis taip ir dariau, nebuvo laiko vienam prie kito priprasti. 

Geriausi lietuviški serialai išsigimsta, kai pradedama tempti gumą: herojai visi iš eilės aptarinėja tą pačią situaciją. Ir matėme, kas nutinka, kai režisuoti imasi aktoriai... 
Visiškai sutinku dėl gumos tempimo; daug kas kartojasi, daug kas jau seniai aišku žiūrovui, o aktoriams - dar ne. Bet iš klaidų yra mokomasi. Žinot, pirmiausia Saulius Balandis yra labai patyręs aktorius ir daug supranta apie aktorystę. Jis norėjo sukurti šiltą filmą apie gyvenimą Lietuvoje. Serialas išsiskiria iš kitų, nes jame daug mažiau smurto, purvo, nešvankybių ir daug daugiau - teigiamų dalykų. 
Filmavimo aikštelėje tvyrojo labai gera atmosfera, jaučiau, kad žmonės nori padėti - ir režisierius, operatorius, ir visa šiauliečių komanda: stilistės, grimuotojos, dailininkės. Jausdamas tokią šilumą, aktorius atsipalaiduoja, pradeda kurti, improvizuoti. Man patikdavo, kai dublių būdavo daugiau, negu vienas: iš trijų skirtingų variantų gali pasirinkti. 

Sakėte, buvo smagių netikėtumų. 
Kartą turėjome filmuoti kambaryje, bet dingo režisierius ir vienas operatorius, ir mes nežinojom, kur jie yra - pasirodo, miške grybavo ir pririnko pilną krepšį lepšių, raudonikių, baravykų. Ir Sigitos ir Gedimino scena iš namų netikėtai persikėlė į mišką: mes net turėjome staigiai rasti drabužius, su kuriais eitume į grybus. 

Ar serialai kaip nors keičia žiūrovų ir aktorių gyvenimus? Gal padeda mums atpažinti ir išgyventi užgožtus jausmus, pamatyti iš šalies savo problemas, kurios atrodo lengvesnės, kai užgriūva kitus? 
Nelabai turiu laiko ir galimybių juos žiūrėti, taigi galėčiau kalbėti, kaip serialas pakeitė mano, kaip aktorės, gyvenimą. Keturi mėnesiai filmavimų, kelionės iš Klaipėdos į Šiaulius buvo kažkoks įkritimas į kitą gyvenimą, į kitą laiką, alternatyvų pasaulį. Ten buvo kitas vyras, su kuriuo aš irgi turėjau savus santykius, kitokius, negu su tikruoju; duktė, kurios gyvenime neturiu - kita šeima, kiti santykiai. Grįžti namo - ir vėl reikia persijungti, tarsi turėčiau du gyvenimus. 
Kalbėjomės su filmavimo grupe, kad kai kurie politiniai įvykiai, skandalai, įvykę seriale, paskui atgimsta realiame gyvenime. Intuityviai nuspėjami baisūs dalykai. Po "Garbės kuopos" filmavimų Gruzijoje mano vyras grįžo namo, o po septynių dienų ten prasidėjo karas. 

Serialo titruose yra jūsų mergautinė latviška pavardė - Žygurė. 
Tai sena tradicija, kai aktorės palieka savo mergautinę pavardę, jos yra "amžinos mergaitės", - juokiasi. 

Žiūrite savo darbus? 
Nežinau, ar šį serialą žiūrėsiu, nes dirbu kasdien iki pusės septynių - apgailestausiu, jeigu bus rodomas ankstesniu laiku. Bet šiaip stengiuosi žiūrėti visus savo ir Vytauto darbus - ne tik todėl, kad įdomu, bet ir dėl būtinybės pamatyti savo klaidas, iš jų pasimokyti. 

Ar kolegos aktoriai šaiposi, kad jūs, teatro žmogus, neva "chaltūrinate" serialuose? 
Dauguma kolegų nelabai apie tai žino, o tie, kurie žino, nesišaipo. Manau, kad seriale dirbusių Šiaulių aktorių Sigito Jakubausko, Antano Venckaus ar Rimantos Krilavičiūtės darbai - puikūs. Ir savo darbo nevadinčiau "chaltūra". Iš tikrųjų yra daug lyg ir solidžių spektaklių, kur aktoriai prastai vaidina, ir serialų, apie kuriuos atsiliepiame su panieka, bet juose aktoriai dirba gerai. 
Įžvelgčiau kitą bėdą: aktoriai, kurie daug dirba televizijoje, mažiau dirba teatre, ir jiems užklijuojamas štampas, į juos žvelgiama kaip į personažus iš televizijos. Blogai, kai aktoriui spektaklio metu reikia dvidešimt minučių įrodinėti, kad čia jis vaidina jau kitą personažą. Ir žiūrovai labai dažnai sutapatina aktorių su jo sukurtu personažu. Todėl nenorėčiau to patirti pati - manau, realiame gyvenime nesu blogietė, - juokėsi aktorė. 

"Naisių vasaros" faktai 
* Būsimoji medikė Elena sugrįžta vasaroti į gimtąjį kaimą. Kadaise susipykusi su tėvu, žinomu apylinkės žolininku, dar garsėjančiu antgamtinėmis galiomis, ji ir dabar nelinkusi perimti netradicinės medicinos patirties. Netrukus Elena įsimyli jauną ūkininką Pijų, kurio tėvas žuvo neaiškiomis aplinkybėmis, ir jaunuoliai bei visa kaimo bendruomenė įsisuka į nenuspėjamų nuotykių ir svaigios meilės vasarą. 
* Serialo "Naisių vasara" režisierius - Saulius Balandis, scenarijaus autoriai: Erikas Kundreckas, Arnas Ališauskas, Ramūnas Karbauskis. 
* Vaidina: Sigitas Jakubauskas, Juozas Bindokas, Almantas Vaišnys, Antanas Venckus, Rimantas Bagdzevičius, Rimanta Krilavičiūtė, Nijolė Mirončikaitė, Velta Žygurė, Aurimas Žvinys, Agnė Guobienė, Elida Dubinskytė ir kiti. 

Ivona ŽIEMYTĖ