Tretieji fondo „Švieskime vaikus“ apdovanojimai Naisiuose


2016.04.26


Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ balandžio 23 d. Naisiuose apdovanojo trečiojo Nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatus. Pirmuosius 2014 m. nugalėtojus sveikino fondo steigėjai Ramūnas Karbauskis ir Andrius Mamontovas. Graži tradicija nenutrūko ir šiais metais dar penki vaikų literatūros kūrėjai papildė pirmųjų dviejų konkursų laimėtojų gretas.

 

 

Renginio vedėjas Dovydas Petkus į sceną pirmiausia pakvietė šventės viešnią –humanitarinių mokslų daktarę, vertėją ir eseistę Dalią Staponkutę. Akcijoje „Metų knygos rinkimai 2015“ jos knyga „Iš dviejų renkuosi trečią: mano mažoji odisėja“ buvo išrinkta geriausia suaugusiųjų kategorijoje. Sveikindama konkurso sumanytojus, organizatorius bei renginio dalyvius D. Staponkutė dalijosi mintimis apie kūrybą, gimtosios kalbos svarbą. Rašytojai labai svarbus jos dukterų santykis su lietuvių kalba (ji jau 26-erius metus gyvena Kipre), todėl pasirinko citatą, kurioje kalba būtent apie tai. Žiūrovams ji linkėjo mylėti kalbą, primindama, jog gyvename taip, kaip kalbame.

 

Renginio viešnia, rašytoja Dalia Staponkutė

 

Už apsilankymą renginyje viešniai dėkojo R. Karbauskis, įteikdamas lietuviškos duonos kepalą, iškeptą iš Naisių žemėje užaugintų grūdų.

Į sceną pakilęs Nacionalinio vaikų literatūros konkurso komisijos pirmininkas doc. dr. Kęstutis Urba vaikų knygos konkursą pavadino provokacija, kurioje šiais metais dalyvavo ne tik autoriai, išdrįsę išbandyti savo jėgas valstybiniu mastu, bet ir gamta: prieš pat renginio pradžią pavasarėjančius Naisius nubalino sniegas. Jau trečius metus pirmininkaujantis šiame konkurse jis pateikė statistinę dalyvių bei jų pateiktų kūrinių analizę. 2015 m. konkurse dalyvavo 66 autoriai, kurie pateikė 80 potencialių knygų. Dauguma kūrėjų buvo debiutantai – net 43 vardai dar visiškai nežinomi literatūros pasaulyje. K. Urba apgailestavo, kad konkurse dalyvavo tik 9 vyrai. Bet vaikų literatūros tyrinėtoją džiugina tai, kad šis konkursas yra vienas skaidriausių (autorių vardus komisija sužino tik išrinkusi nugalėtojus), jo dėka į vaikų literatūros pasaulį ateina naujų autorių, o knygos pasklinda plačiai: išleidžiami dideli tiražai ir knygos dovanojamos bibliotekoms, vaikų darželiams, mokykloms, ligoninėms, vaikų globos namams bei jauniesiems skaitytojams įvairių renginių ar konkursų metu.

 

Iš kairės: kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis, Nacionalinio vaikų literatūros konkurso komisijos pirmininkas doc. dr. Kęstutis Urba,

Fondo "Švieskime vaikus" direktorė Jolanta Zigmantienė

 

Svarbu ir tai, kad labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ išleistos knygos yra pripažįstamos. Jau trys leidiniai dalyvavo metų knygos rinkimuose, viena – Ramunės Savickytės „Adelės dienoraštis“ – laimėjo vaikų knygos kategorijoje. Praėjusių metų konkurso laureato Aido Jurašiaus knygai „Akmenukų pasakos“ buvo paskirta 2015 m. Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą. Doc. K. Urba minėjo, kad konkursui pateikiama daugiau gerų ir vertų apdovanojimų knygų bei vylėsi, kad galbūt kai kurios dar susilauks leidėjų dėmesio ir pasieks mažuosius skaitytojus. Komisijos pirmininkas dėkojo mecenatui R. Karbauskiui už indėlį į vaikų literatūrą, o susirinkusiems Naisių vasaros teatro ir bendruomenės kultūros rūmuose linkėjo skaityti gerą vaikų literatūrą.

 

Nacionalinio vaikų literatūros konkurso 2016m. pirmosios premijos laureatė - Ilona Ežerinytė

 

Po doc. dr. K. Urbos įžvalgų į sceną renginio vedėjas kvietė trečiojo konkurso laureatus. Pirmosios vietos nugalėtoja Ilona Ežerinytė, pristatydama knygą „Šunojaus diena“, prisiminė stebuklingą grindų vinį garsiosios švedų vaikų rašytojos A. Lindgren pasakoje „Nykštukas Nilsas Karlsonas“. Ji prisipažino kažkada iščiupinėjusi visas vinis namų grindyse, ieškodama tos stebuklingosios… Neradusi nusprendė, kad tai buvo ne tos grindys. „Šis konkursas yra tos grindys,“ – atviravo autorė, linkėdama skaityti pozityvią literatūrą ir mokėti atskirti blizgučius nuo tikrųjų vertybių.

 

Nacionalinio vaikų literatūros konkurso 2016m. antrosios premijos laureatė - Eglė Baliutavičiūtė

 

Antrosios vietos prizininkė – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus tyrėja Eglė Baliutavičiūtė. Ji apdovanota už apysaką „Mano brolis, kurio man nereikėjo“, kurioje analizavo, kaip vaikai sprendžia sudėtingas problemas.

 

Nacionalinio vaikų literatūros konkurso 2016m. trečiosios premijos laureatė - Neringa Dangvydė

 

Trečioji vieta skirta Neringai Dangvydei už apysaką „Vaikas su žvaigžde kaktoj“. Rašydama šį kūrinį autorė bandė atrasti ir pasakyti tai, ko kiti dar nėra parašę. Apysakoje ji dalijasi darbo su negalios paliestais vaikais patirtimi.

 

Nacionalinio vaikų literatūros konkurso 2016m. geriausio debiuto laureatė - Lina Kulikauskien
.

Fondo „Švieskime vaikus“ organizuotame konkurse tradiciškai renkamas metų debiutantas bei iliustratorius. 2015 m. debiutas – Linos Darbutaitės-Kulikauskienės eilėraščių knyga „Baltas dangus“. Poetė į šį rinkinį sakėsi sudėjusi beveik dvidešimties metų kūrybą. Už gražiausiai iliustruotą knygą apdovanotas pasakos „Do Do ūsai“ dailininkas Virginijus Malčius. Gerų emocijų būsimiesiems skaitytojams žadėjo ne tik knygos piešiniai, bet ir paties dailininko sukurta istorija.

 

 

Po laureatų pažinties su žiūrovais atėjo apdovanojimo metas. Konkurso diplomus, tautodailininko Marijaus Stošio kaldintas gandrų statulėles bei gėles teikė renginio mecenatas R. Karbauskis, fondo „Švieskime vaikus“ direktorė Jolanta Zigmantienė ir konkurso pirmininkas doc. dr. K. Urba. Pirmosios vietos laimėtojai skirta 3000 eurų premija, antrosios – 2000 eurų, kitiems – po 1000 eurų.

 

 

 

Naisių bendruomenės pirmininkė Rita Žukauskienė dėkojo už gražų renginį ir linkėdama stiprybės R. Karbauskiui ir K. Urbai dovanojo Naisių krašto duonos kepalėlius.

 

 

Šventinę trečiojo Nacionalinio vaikų literatūros konkurso dalyvių apdovanojimo ceremoniją pabaigė „Naisių vasaros teatro“ aktoriai, dovanoję spektaklį „Melagių pilis“.


Straipsnio autorė: Alina Šalaviejienė

Nuotraukos: Vytauto Šalaviejaus ir Žydrūno Budzinausko