Naisiuose atkasti senus laikus menantys radiniai


2016.06.20


Naisiuose kurį laiką buvo vykdomi kasinėjimo darbai. Jų metu buvo pratęsti prieš kelerius metus pradėti archeologiniai tyrinėjimai, prie kurių prisidėti turėjo galimybę ir Naisių bei kitų kaimų moksleiviai. Pasirodo, kad 3 ha plote yra išlikę dar daug vertingų radinių.


Tyrinėjimai prasidėjo prieš trejus metus, kai Naisių bendruomenė pakvietė archeologus, studentus iš Vilniaus ir Klaipėdos padėti įkurti muziejų. Tuomet, pasak Vykinto Vaitkevičiaus, buvo atrasta gyvenvietė ant Daugėlaičių ir Norkūnų ribos, kuri yra dirbamuose laukuose, todėl į tuos radinius niekas anksčiau nebuvo atkreipęs dėmesio. Šios vietos tyrinėjimas truko trejus metus su pertraukomis, įtraukiant ir moksleivius, rengiant jiems stovyklėles.

 

 

Kasinėjimų metu buvo rasta senų daiktų, įrodančių gilias mūsų šaknis Žemėje. “Tai tam tikras sąmoningumas, ugdymas, suvokimas, kad mes čia nesame kokie ateiviai, naujokai, kad mūsų šaknys gilios. Ir šita gyvenvietė kaip tik yra puikus to pavyzdys. Keli seniausi radiniai, matyt, yra ir bronzos amžiaus, bet pagrindinė gyvenvietė yra ne tokia ir sena – gal 1000-500 metų atgal”, – pasakoja Vykintas Vaitkevičius.

Ekspedicijos vadovas, archeologas Vykintas Vaitkevičius

 

Vyras sako, kad šiuose laukuose yra buvusio kaimo gyventojų pėdsakų: molio tinko, gyvulių kaulų, šernų ilčių. Šie radiniai atiteks Šiaulių “Aušros” muziejui ir papildys Kulpės pakrančių medžiagą bei sudarys atskirą metalinių dirbinių ir keramikinių gaminių rinkinį.

 

 

Archeologo teigimu, šioje vietoje buvo gyvenvietė su ovalo formos pastatu ir ugniakuru per vidurį. Taip pat čia yra buvusi laužavietė su daugybe perdegusių, trupančių akmenų. “Tarp tų akmenų gana daug kaulų, dantų, ilgųjų kaulų, daug lipdytos keramikos, puodų”, – vardija Vykintas Vaitkevičius.

Pasak jo, ateityje gali atsirasti galimybė atstatyti bent vieną pastatą ir parodyti archeologijos patrauklumą, žavesį ne tik vadovėliuose, bet ir realiai.

 

 

Straipsnio autorė Erika Valančiūtė.

Šaltinis Etaplius.lt