Tiesioginė transliacija iš gandro lizdo (alfa.lt)


2011.07.20


Šį pavasarį Lietuvoje internetu pradėta tiesiogiai transliuoti gandrų gyvenimą. Virš Šiaulių rajone esančio gandralizdžio įrengta internetinė vaizdo kamera leidžia kiekvienam norinčiam stebėti gandrų kasdienybę.

Panašus projektas jau šešetą metų vykdomas ir kaimyninėje Lenkijoje. Apie šias lietuvių ir lenkų iniciatyvas „EKO redakcija“ pakalbino projekto „Arti gandrų“ koordinatorių Paweł T. Dolata ir UAB „Naisių vasaros” direktorę Juliją Kryžiūtę.

– Kaip kilo mintis surengti tiesiogines transliacijas iš gandrų lizdo?

J. Kryžiūtė: – Nors gandras yra ir Lietuvos, ir Lenkijos nacionalinis paukštis, apie jį mažai ką žinome. Akivaizdu, kad vis mažiau jaunų žmonių grįžta į kaimą, todėl norėjome suteikti visiems galimybę pasmalsauti ir pajusti ne tik gandrų, bet ir kaimo gyvenimo ritmą. Juk gandro gyvenimas kupinas natūralumo bei ramybės.

Kita vertus, tai ir šviečiamoji programa, leidžianti iš arti pasigėrėti pasakiško grožio gandrų meilės šokiais, rūpestingu kiaušinių perėjimu, mažylių šėrimu ar pirmojo skrydžio pamokomis.

P. T. Dolata: – Mūsų projektas gimė labai paprastai. Paukščių globos draugijos Pietų Lenkijos skyrius dirbo su gandrais jau 20 metų. Nuo 1994 m. intensyviai juo žymime, sužiedavome jau apie 2 700 gandrų Ostrów Wielkopolski vietovėje.

Kai atsirado galimybė imtis tokio neįprasto dalyko, kaip vaizdo transliacija iš gandralizdžio, vieni pirmųjų Lenkijoje pabandėme tai padaryti.

Buvo sunku, nes neturėjome lėšų tokiam projektui, tačiau subūrėme daug gerų žmonių, kurie, kaip ir kelios valstybinės institucijos, tapo mūsų partneriais.

– Kodėl stebėti paukščius nusprendėte būtent šiose vietose?

J. Kryžiūtė: – Naisiai dėl TV serialo tapo Lietuvos kaimo simboliu. Kaip jau minėjau, norėjome rasti būdą, kaip atkreipti ne tik regionuose, bet ir didmiesčiuose gyvenančių žmonių dėmesį. Norėjome suteikti išskirtinį reginį ir leisti kiekvienam pabūti kaime bent internetu.

P. T. Dolata: – Stebimas gandrų lizdas yra netoli Baryčės upės slėnio, didžiausio Lenkijoje kraštovaizdžio parko, kuris taip pat yra Europos Sąjungos saugomų gamtinių teritorijų tinklo „Natura 2000“ dalis.

– Kokie šių projektų rezultatai? Ar esate jais patenkinti?

P. T. Dalata: – Rezultatai yra tikrai džiuginantys ir įkvepiantys: mūsų gandrų gyvenimą stebi šimtai tūkstančių žmonių iš 200 pasaulio šalių, daugiausia iš Lenkijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Vietnamo, JAV, Kinijos. Labai daug žiūrovų yra ir iš Vilniaus krašto.

J. Kryžiūtė: – Projektas Lietuvoje vykdomas pirmus metus, tačiau jau dabar galima pasidžiaugti puikiais rezultatais: beveik trys tūkstančiai gerbėjų socialiniame tinkle „Facebook“, 430 000 peržiūrų.

Manau, tai patvirtina, jog projektas yra sėkmingas ir jį reikėtų tęsti. Juo labiau, kad gandrai auga labai greitai, o nespėjusiųjų pamatyti gandrų poravimosi ar kiaušinių perėjimo yra daug. Todėl kitais metais tikimės dar didesnio susidomėjimo.

Tiesiogiai gandrus galima stebėti svetainėse www.bociany.ec.pl bei www.naisiuvasara.lt.